Fotografie Josefa Doválela s popiskem "I. náčelník a II starosta 'Sokola' od r. 1913-1941: J. Doválel"

Od roku 1913 vykonával Josef Doválel funkci náčelníka v sokole v Sobotovicích. Od roku 1919 byl starostou spolku, tuto roli převzal po Jakubovi Kadlecovi. Kromě této funkce převzal po bratru Kadlecovi také roli řídícího učitele v místní škole.

Josef Doválel jako řídící učitel se svou třídou v budově sokolovny.
Podpis Josefa Doválela, coby starosty sokola na oběžníku z roku 1926.
Podpis “Doválel, starosta.”

Bohužel ze soukromého života Josefa Doválela jsme toho věděli málo. V budově sokolovny je umístěna pamětní deska, která je věnována Doválelovi a jeho choti Miladě. Později jsme však v matrice obce Sobotovice zjistili, že byl s Miladou oddán v roce 1915 v Brně a také to, že Milada byla dcerou již zmiňovaného bratra Kadlece.

Zápisek z matriky, kde je k narození Milady rozené Kadlecové dopsána informace o sňatku s Josefem Doválelem.
Zápisek z matriky, kde je vepsána informace o svatbě Josefa a Milady

Toto zjištění umožnilo najít zápis podle data sňatku 11. 2. 1915 v Brněnské matrice a zjistit tak další informace.

Zápis z oddací matriky se zdokumentovaným sňatkem Josefa Doválela a Milady Kadlecové.

Z tohoto úryvku jsme se dozvěděli, že rodičemi Josefa Doválela byli Karel Doválel ze Svatoslavě a Kateřina rozená Kratochvílová a hlavně to, že se Josef doválel narodil 18. 6. 1880 v okrese Třebíči.

Zdroje