Jakub Kadlec, fotografie s popiskem "I. starosta 'Sokola' od r. 1913 - 1919: J. VI. Kadlec"

Kdo byl Jakub Kadlec? Troufám si říct, že bratr Kadlec byl nejdůležitější osobou kulturního a společenského života Sobotovic na přelomu devatenáctého a dvacátého století.

Narodil se 25. července roku 1856. Br. Kadlec byl národním učitelem, později nadučitelem řídícím učitelem a správcem v místní škole. Byl předsedou pěveckého a čtenářského spolku v Sobotovicích. Kadlec byl zřejmě velice aktivní občan, jelikož stál také u vzniku Sokola v Sobotovicích a dost pravděpodobně to bylo právě on, který s nápadem založení tohoto spolku v roce 1913 přišel. Byl také zvolen prvním starostou jednoty a významně se podílel na jejím chodu.

Roku 1919 nás bratr Kadlec ve svých 63 letech opustil.

Kadlec a Cecilie rozená Chládková

Úryvek z matriky, který dokumentuje narození dcery Jarmily Františky, dcery Jakuba Kadlece.

Z matriky obce Sobotovice lze vyčíst, že byl synem Antonína Kadlece, pokrývače ze Šakvic a Mariany rozené Plotové. S Cecilií, narozenou 28. října 1859, dcerou Josefa Chládka, čtvrtláníká z Rajhradu a Františky rozené Mračíkové měl 6 dětí.

Nejstarší dcera Božena se narodila v červenci roku 1883. V Syrovicích byla v roce 1911 oddána s Odehnalem. V dubnu roku 1885 se jim narodil syn Miroslav Method Kadlec. Ten si v roce 1920 vzal v Hradci Králové Marii rozenou Morávkovou. Třetí dítě se narodilo v březnu 1888. Dcerka dostala jméno Milada Marie a v roce 1915 se provdala za Josefa Doválela, prvního náčelníka Sokola v Sobotovicích. Tímto mi bratři Kadlec a Doválel připomněli br. Tyrše a Fügnera.

V únoru roku 1890 přišla na svět další dcera, Ludmila Školastika, která byla v Rajhradě roku 1921 oddána s Janem Peškařem. V roce 1894 se narodila opět dcera, Zdeňka Cecilie. Ta bohužel v šesti letech zemřela. Posledním dítětem, narozeném v březnu 1899 byla opět dcera, Jarmila Františka. V roce 1921 byla oddána v Praze, v kostele Matky Boží před Týnem.

Zdroje: