V pátek osmnáctého října jsme se s dětmi sešli před sokolovnou, kam pro nás v pět hodin přijel autobus. Kam jsme se vydali? Vydali jsme se do Znojma, kde se o víkendu konal župní sraz mladšího a staršího žactva. Z T. J. Sokol Sobotovice se zúčastnilo 14 dětí a 2 vedoucí. Kromě nás přijeli do Znojma také cvičenci ze sousedních Syrovic, dále z Nových Bránic a Moravských Bránic a nechyběli také místní ze sokola Znojmo. Celkem se nás ve Znojmě slétlo na devadesát, z toho 13 vedoucích.

Po příjezdu jsme se přivítali na nástupu, pověděli si základní informace a odebrali jsme se k táborovému ohni za sokolovnou. A k tomu patří i opékání špekáčků. Až jsme spořádali opečené špekáčky, tak jsme se přesunuli zpět do sokolovny. Zde děti využily zbývající čas do večerky různými hrami s míči a jiným sportovním náčiním.

Opékání špekáčků

Druhý den ráno jsme se rozdělili na dvě skupinky. My jsme byli s Moravskými Bránicemi a částí Syrovic. Po vydatné snídani se skupiny postupně vydaly na zhruba tři kilometry dlouhou cestu k řece Dyji, kde na nás čekaly dračí lodě. Vystřídali jsme se s první skupinkou, která právě dokončovala poslední závod a vrhli jsme se do pádlování a bubnování. Byly pro nás připraveny dvě lodě, každá měla dvanáct míst, deset pro pádlaře, jedno pro bubeníka a jedno pro kormidelníka, které bylo vždy obsazeno zkušeným instruktorem. Na závěr jsme si dali několik závodů, při kterých bylo vidět, že se děti zlepšují a každou chvílí jsou synchronizovanější a rychlejší. Poté jsme se vydali na cestu zpět.

sraz žactva zahrnoval jízdu na dračích lodích včetně instruktáže
Instruktáž na dračí lodě.
A hurá do pádlování.

bowling, i takový byl sraz žactva
Shodit všechny kuželky vyžaduje pořádné soustředění.
Jak to hodit najlépe?

Vysíleni jsme se vrhli na oběd. Ten nám dodal síly a mohli jsme tedy po krátkém odpočinku vystřídat první skupinku na bowlingu. Po návratu nás čekala stezka nočním Znojmem. Rozdělili jsme se na menší skupinky po čtyřech až šesti a vydali jsme se z prvního stanoviště po lesní cestě, navigováni rozmístěnými svíčkami, bez světel a mobilních telefonů. Po cestě na děti čekalo postupně 8 stanovišť, kde odpovídaly na otázky o české historii, o Znojmě, o historii Sokola a další. Na konci čekala sladká zasloužená odměna. Následovala večerka a ve spánku jsme nabrali energii na poslední den.

fotografie z prohlídky podzemí, která náš sraz ukončila

V neděli nás čekalo poslední velké dobrodružství, a to prohlídka Znojemského podzemí. Všechny děti byly odvážné a vstoupily do tajuplných chodeb. Prošli jsme si bludiště, narazili jsme na netopýry a dozvěděli se něco o historii Znojma. Župní sraz jsme zakončili obědem a závěrečným nástupem. Pak už zbývalo jen smotat spacáky a karimatky, nastoupit do autobusu a zamávat Znojmu. A někdy příště NAZDAR!

Fotografie z akce:

Další fotografie naleznete ve fotoalbu na stránkách župy.